mpm.
mpm
01 / 0
+90 552 670 48 08
DEKORASYON OFİSİ
Ankara Priz Tesisatı Projesi

Priz Tesisatı Projesi

Priz Tesisatı Projesi

Priz tesisatı projesinin işlem sırasını bilmek size proje hakkında birtakım yargılar kazandıracağı için ilk başta bu projenin işlem sırasını anlatmak istedik. İlk önce binanın kaba inşaatında projeye uygun denetim yapılmaya başlanır. Linye bunvatı ile kat panosu arasındaki borulama işlemi yapılır. Bu işlem ise tavana demir döşendikten sonra pas payı hesaba katılarak beton dökülmeden önce yapılır.

Priz Tesisatı Projesi Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar

-Mümkün Olduğunca Dirsek Kullanılmasından Uzak Durulması
-Buvat ve Kasa Yerleşimine Özen Gösterilmesi
-Prizlerin Yer Döşemesinden Yüksekliği 40 ila 50 cm Arasında Olmalıdır.
-Kablo Çekim İşleminin Renk Koduna Göre Yapılması
-Borulama Sisteminin İçine Susta Gönderilmelidir
-Normal Yuvarlak Buvatlarda En Fazla Dört Giriş Çıkış Yapılmalıdır. Daha Fazlası İçin Kare Buvat Kullanılmalıdır.

Priz tesisatı projesinde sadece tek tür priz hesaba katılmaz ayrıca kullanımına bağlı olarak üç çeşit priz türünü de hesaba katmamız gerekir ama en çok priz tesisatı projesi yapılan sıva altı prizlerdir. Bu prizlerin neden en çok seçildiğini anlamamız için ilk önce onun hakkında birkaç yazı yazmamız gerekmektedir. Priz tesisatı projesinde yapılacak priz türünü bilmek ve hangi amaca göre tasarlanması oldukça büyük önem arz etmektedir.

Sıva Altı Prizin Yapısı 

Sıva altı prizlerin dış çerceveleri sert PVC maddesinden yapılmakta olup bakalit veyahut termoplastik malzemelerden de yapılmış olabilirler. Ayrıca sıva altı prizlerin dış çerçeveleri çeşitli renklere sahip plastik malzemeden veya ağaçtan üretilmektedir. Elektrik enerjisinin takılacağı kontak yuvaları ise ısıya dayanaklı PVC veya porselen malzemesinin içinde gömülü halde bulunmaktadır. Kablolaların bağlanacağı iletken bağlantı kısımları ve kontakları dışında, prizin temas edilen yüzeyiyle dış yüzeyi yalıtkan maddeden yapılmıştır. Gövde üzerindeki akım taşıyan iletken kısım ve bu iletken kısmın parçaları, sert bakır alaşımlı malzemelerden üretilmiştir.Bunlar da kendi içinde topraklı ve topraksız olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar fakat en çok tercih edilen topraklı prizdir. Sıva altı prizler değişik amaçlarda kullanıldıkları ve kullanım yelpazeleri oldukça geniş olduğu için çeşitli firmalar tarafından üretilmektedir.

Sıva Altı Priz Çeşitleri

-Sıva Altı Topraklı Priz
-Topraklı Priz(UPS)
-Kapalı Priz
-İkili Priz
-İkili Priz(UPS)
-TV-Radyo Prizi
-Uydu Prizi
-İkili Nümerik
-İkili Data Prizi
-İkili Data Prizi Kat Nümerik
-Telefon Prizi

Sıva Üstü Prizin Yapısı

Aynı sıva altı prizde olduğu gibi, sıva üstü prizin dış çerçevesinde de sert PVC madde ve bakalit malzeme kullanılmıştır. Sıva üstü prizin yapısı, sıva altı prizin yapısına çok benzemektedir. Örneğin, elektrik enerjisinin bağlanacağı kontok yuvalarının düzeneği aynı maddelerden yapılmıştır. Keza temaz edilen iç ve dış yüzey, gövde üzerinde akım taşıyan iletken kısım ve kısım parçaları da aynı maddelerden yapılmıştır. Fakat günümüzde artık sıva üstü prizler yerine nemli yer prizleri ve plastik kanal prizleri kullanılmaktadır. Özellikle büro ve ofislerde dekoratif görünümünden ve çok amaçlı olmasından dolayı plastik kanal prizleri oldukça fazla tercih edilmektedirler. Plastik kanal prizleri yüzünden de sıva üstü prizlerin kullanım alanları oldukça daralmıştır.

Sıva Üstü Priz Çeşitleri

-Sıva Üstü Topraklı Priz
-Sıva Üstü Nümerik
-Sıva Üstü Düz Priz
-TV Anten Prizi Geçişli
-Sıva Üstü Topraklı Priz
-Sıva Üstü Trifaze Priz
-Sıva Üstü Trifaze Duvar Priz

100.Yıl Priz Tesisatı Projesi Aşağı Ayrancı Priz Tesisatı Projesi Abidinpaşa Priz Tesisatı Projesi Akyurt Priz Tesisatı Projesi Anıttepe Priz Tesisatı Projesi Aydınlıkevler Priz Tesisatı Projesi Bağlıca Priz Tesisatı Projesi Bahçelievler Priz Tesisatı Projesi Balgat Priz Tesisatı Projesi Batıkent Priz Tesisatı Projesi Beşevler Priz Tesisatı Projesi Beştepe Priz Tesisatı Projesi Beysukent Priz Tesisatı Projesi Beytepe Priz Tesisatı Projesi Bilkent Priz Tesisatı Projesi Birlik Mahallesi Priz Tesisatı Projesi Büyükesat Priz Tesisatı Projesi Çankaya Priz Tesisatı Projesi Çayyolu Priz Tesisatı Projesi Cebeci Priz Tesisatı Projesi Çetin Emeç Priz Tesisatı Projesi Cevizlidere Priz Tesisatı Projesi Çiğdem Mahallesi Priz Tesisatı Projesi Çukurambar Priz Tesisatı Projesi Demetevler Priz Tesisatı Projesi Dikimevi Priz Tesisatı Projesi Dikmen Priz Tesisatı Projesi Elvankent Priz Tesisatı Projesi Emek Priz Tesisatı Projesi Eryaman Priz Tesisatı Projesi Eskişehir Yolu Priz Tesisatı Projesi Etimesgut Priz Tesisatı Projesi Etlik Priz Tesisatı Projesi Fatih Priz Tesisatı Projesi Gölbaşı Priz Tesisatı Projesi GOP Priz Tesisatı Projesi Hamamönü Priz Tesisatı Projesi Hoşdere Priz Tesisatı Projesi İncek Priz Tesisatı Projesi İskitler Priz Tesisatı Projesi İstanbul Yolu Priz Tesisatı Projesi İvedik OSB Priz Tesisatı Projesi Kavaklıdere Priz Tesisatı Projesi Kazan Priz Tesisatı Projesi Keçiören Priz Tesisatı Projesi Kırkkonaklar Priz Tesisatı Projesi Kızılay Priz Tesisatı Projesi Kocatepe Priz Tesisatı Projesi Kolej Priz Tesisatı Projesi Konutkent Priz Tesisatı Projesi Küçükesat Priz Tesisatı Projesi Maltepe Priz Tesisatı Projesi Mamak Priz Tesisatı Projesi Mesa Koru Priz Tesisatı Projesi Mustafa Kemal Mahallesi Priz Tesisatı Projesi ODTÜ Priz Tesisatı Projesi Oran Priz Tesisatı Projesi Ostim Priz Tesisatı Projesi Öveçler Priz Tesisatı Projesi Pursaklar Priz Tesisatı Projesi Seyranbağları Priz Tesisatı Projesi Sıhhıye Priz Tesisatı Projesi Sincan Priz Tesisatı Projesi Siteler Priz Tesisatı Projesi Söğütözü Priz Tesisatı Projesi Subayevleri Priz Tesisatı Projesi Tandoğan Priz Tesisatı Projesi Tunalı Priz Tesisatı Projesi Ulus Priz Tesisatı Projesi Ümitköy Priz Tesisatı Projesi Yukarı Ayrancı Priz Tesisatı Projesi Yaşamkent Priz Tesisatı Projesi Yenimahalle Priz Tesisatı Projesi Yıldız Priz Tesisatı Projesi
Mesaj Gönder