mpm.
mpm
01 / 0
+90 552 670 48 08
DEKORASYON OFİSİ
Ankara Dış Aydınlatma Projesi

Dış Aydınlatma Projesi

Dış Aydınlatma Projesi

Dış aydınlatma projesi; meydanların,caddelerin ve sokakların aydınlatılmasında kullanılacak direkler veya gergi telleri hesaba katılarak hazırlanır. Dış aydınlatma projesinde doğru ve verimli bir aydınlatma için aydınlatma araçlarının yer düzlemi üzerinde eşit bir şekilde dağılmaları gerekiyordur. Bunun için de aydınlatma araçları yeterli yükseklikte ve eşit aralıklarla sıralandırılırlar.  Dış aydınlatma projesinde noktasal aydınlatma hesabı görüşü uygulanır. Aydınlatma aracının yolun en uç köşesine ulaştırdığı ışık ışını ile sağladığı şiddeti, normalden az olmamalıdır.Bu değerin hesabında yol üzerindeki en uçtaki noktanın ışık kaynağı ile dik ekseni arasında bir açı bulunur. Dış aydınlatma projesinde de aydınlatma aracı ışık eğrisinin bu açıdaki ışık şiddeti alınarak hesaplanır. Dış aydınlatma armatürleri ise ışık dağılımı eğresine göre dörde ayrılır.

Dar Eğrili Armatürler

Bu armatür türünün iç yüzeyi aynalı veya alüminyum reflektörlüdür. Direk yüksekliği büyük olan ve direkler arası uzaklığı küçük olan yerlerde sıklıkla kullanılırlar.Bu tip armatürlerde yatay aydınlatma kuvvetiyle düşey aydınlatma kuvveti zayıf olur. Ayrıca aydınlığın düzgün olması orta seviyede kamaşma yapmaz.

Eğrileri Orta Olan Armatürler

Bu armatür türünün iç yüzeyi emaye kaplıdır. Lamba yüksekliği orta ve lambalar arası yüksekliğin fazla olduğu yerlerde kullanılır. Özellikle fabrika koridorlarında çokça tercih edilmektedir. Yatay ve düşey aydınlatmasıyla aydınlatma düzgünlüğü iyidir.

Eğrileri Geniş Olan Armatürler

Adından da anlaşılacağı üzere bu tarz armatürlerde ışık dağılımı geniştir. Işığı yanlara doğru yayarlar. Bu tip armatürlerde lamba yüksekliği ortadır ve lambalar arası uzaklık büyüktür. Yol,meydan ve kavşak aydınlatmalarında çokça tercih edilirler. Yatay ve düşey aydınlatmasıyla aydınlatma düzgünlüğü iyidir.

Eğrileri Çok Geniş Olan Armatürler

Bu armatürler opal camdan yapılmışlardır ve şekilleri silindiriktir. Bu tarz armatürlerde lamba yüksekliği küçük olmakla birlikte lambalar arası uzaklık ortadır. Özellikle fabrika,park ve pazar gibi yerlerde çokça tercih edilmektedir.Kamaşması yoktur.Yatay ve düşey aydınlatma düzgünlüğü iyidir.

Armatür Çeşitleri

-Yol Armatürleri: Cadde ve sokaklarda kullanılırlar. Cıva buharlı,sodyum buharlı ve metal halinde ampullerin takılabildiği armatürlerdir. Yol durumuna göre uygun yükseklikteki direklere montaj edilir.Dış etkilere dayanıklı maddelerden oluşmaktadır.

-Park ve Bahçe Armatürleri: Direk,mantar ve aplikler olmak üzere üç tipe ayrılırlar. Direk tipi armatürler 2-3 metre arasında değişen boylarla yapılırken,mantar tipi armatürler 50 ila 100 cm boylarında yapılırlar. Mantar tipi armatürler çim ve yürüyüş yollarının aydınlatılmasında kullanılırken, aplikler duvara montaj edilen ve bulundukları alanı aydınlatan armatürlerdir.

-Projektörler: Anıt,spor alanları,meydan ve bina dışı gibi yüksek aydınlık şiddetine ihtiyacı olan yerlerin aydınlatılmasında kullanılır. Zemine veya yüksek direklere takılabilirler. Bu projektörlerde yüksek basınçlı sodyum buharlı,metal halinde ve holojen lambalar kullanılır. Bunlar ışığın bakacağı yöne çeşitli açılarla yönlendirilir.

 

Dış Aydınlatma Projesinde Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

-Lamba Yüksekliği: Lamba yüksekliğinin büyük alınması, ışığın daha iyi dağılmasına yardımcı olur. Genellikle lamba yüksekliği yok genişliğinden büyük olarak seçilmek zorundadır. Trafik yoğunluğu fazla olan yerlerde yükseklik 10 ila 12 metre olması gerekirken, trafik azlığı olan yerlerde ise 6 ila 8 metre olması gerekiyordur.

-Lambalar Arası Mesafe: Lambalar arası mesafe seçiminde sadece lamba çeşidi ve armatür tipi önemli değildir ayrıca lambalar arası mesafe de çok önemlidir.

-Lambaların Yerleştirilmesi: Akkor flamanlı lambalar, ışık akılarının az ve ömürlerinin kısa olması nedeniyle yol aydınlatmasında tercih edilmemesi gerekiyordur.Yol aydınlatmasında yüksek basınçlı sodyum buharlı lambalar,alçak basınçlı sodyum buharlı lambalar,civa buharlı lambalar ve holojen lambalar kullanılır.

 

100.Yıl Dış Aydınlatma Projesi Aşağı Ayrancı Dış Aydınlatma Projesi Abidinpaşa Dış Aydınlatma Projesi Akyurt Dış Aydınlatma Projesi Anıttepe Dış Aydınlatma Projesi Aydınlıkevler Dış Aydınlatma Projesi Bağlıca Dış Aydınlatma Projesi Bahçelievler Dış Aydınlatma Projesi Balgat Dış Aydınlatma Projesi Batıkent Dış Aydınlatma Projesi Beşevler Dış Aydınlatma Projesi Beştepe Dış Aydınlatma Projesi Beysukent Dış Aydınlatma Projesi Beytepe Dış Aydınlatma Projesi Bilkent Dış Aydınlatma Projesi Birlik Mahallesi Dış Aydınlatma Projesi Büyükesat Dış Aydınlatma Projesi Çankaya Dış Aydınlatma Projesi Çayyolu Dış Aydınlatma Projesi Cebeci Dış Aydınlatma Projesi Çetin Emeç Dış Aydınlatma Projesi Cevizlidere Dış Aydınlatma Projesi Çiğdem Mahallesi Dış Aydınlatma Projesi Çukurambar Dış Aydınlatma Projesi Demetevler Dış Aydınlatma Projesi Dikimevi Dış Aydınlatma Projesi Dikmen Dış Aydınlatma Projesi Elvankent Dış Aydınlatma Projesi Emek Dış Aydınlatma Projesi Eryaman Dış Aydınlatma Projesi Eskişehir Yolu Dış Aydınlatma Projesi Etimesgut Dış Aydınlatma Projesi Etlik Dış Aydınlatma Projesi Fatih Dış Aydınlatma Projesi Gölbaşı Dış Aydınlatma Projesi GOP Dış Aydınlatma Projesi Hamamönü Dış Aydınlatma Projesi Hoşdere Dış Aydınlatma Projesi İncek Dış Aydınlatma Projesi İskitler Dış Aydınlatma Projesi İstanbul Yolu Dış Aydınlatma Projesi İvedik OSB Dış Aydınlatma Projesi Kavaklıdere Dış Aydınlatma Projesi Kazan Dış Aydınlatma Projesi Keçiören Dış Aydınlatma Projesi Kırkkonaklar Dış Aydınlatma Projesi Kızılay Dış Aydınlatma Projesi Kocatepe Dış Aydınlatma Projesi Kolej Dış Aydınlatma Projesi Konutkent Dış Aydınlatma Projesi Küçükesat Dış Aydınlatma Projesi Maltepe Dış Aydınlatma Projesi Mamak Dış Aydınlatma Projesi Mesa Koru Dış Aydınlatma Projesi Mustafa Kemal Mahallesi Dış Aydınlatma Projesi ODTÜ Dış Aydınlatma Projesi Oran Dış Aydınlatma Projesi Ostim Dış Aydınlatma Projesi Öveçler Dış Aydınlatma Projesi Pursaklar Dış Aydınlatma Projesi Seyranbağları Dış Aydınlatma Projesi Sıhhıye Dış Aydınlatma Projesi Sincan Dış Aydınlatma Projesi Siteler Dış Aydınlatma Projesi Söğütözü Dış Aydınlatma Projesi Subayevleri Dış Aydınlatma Projesi Tandoğan Dış Aydınlatma Projesi Tunalı Dış Aydınlatma Projesi Ulus Dış Aydınlatma Projesi Ümitköy Dış Aydınlatma Projesi Yukarı Ayrancı Dış Aydınlatma Projesi Yaşamkent Dış Aydınlatma Projesi Yenimahalle Dış Aydınlatma Projesi Yıldız Dış Aydınlatma Projesi
Mesaj Gönder