mpm.
mpm
01 / 0
+90 552 670 48 08
DEKORASYON OFİSİ
Ankara Aydınlatma Sistemi Projesi

Aydınlatma Sistemi Projesi

Aydınlatma Sistemi Projesi

Aydınlatma sistemi projesi çiziminde EMO tarafından belirlenen semboller kullanılır. Eğer liste dışı semboller kullanılırsa bununla ilgili açıklama listesi verilmesi gerekiyordur. Aydınlatma sistemi projesinde mimari plan, meskenlerde ve iş yerlerinde mimari tasarımın ayrıntılarıyla gösterilmesi gerekiyordur. Aydınlatma sistemi projesi çizilirken mimari planda gösterilen detaylar dikkate alınır. İç tasarım ve mekanik tesisat yerleşimi, nasıl bir aydınlatma yapılacağını ve nerelere enerji dağıtacağımızı belirler. Aydınlatma sistemi projesinde ıslak alanlar, nemli yerler, pencere ve kapı yerleri belirtilir çünkü bu faktörler aydınlatma sistemi projesi açısından oldukça önemlidir. Aydınlatma sistemi projesi, mimarı proje ölçeklerinde hazırlanır.

 

Aydınlatma Sistemi Projesi Çizimi Sırasında Uyulması Gereken Kurallar

-Elektrik ve Elektronik iç tesisat uygulama projeleri EMO proje standartlarına uygun olarak yapılması gerekiyordur.

-Projeler; imar yönetmenliğine uygun olarak onaya sunulması ve belirlenen ölçeklerde projenin hazırlanması gerekiyordur. Eğer ölçek yönetmenliğindeki gibi değilse ya büyütelecektir ya da açıklayıcı detaylar verilecektir.

-Kat planlarında birbirinin aynı olan katlar için tek bir plan verilecektir fakat eğer giriş kat normal katın aynısı olursa farklı çizilmesi gerekiyordur. Simetrik bölgelerin tam olarak gösterilmesi gerekiyordur.

-Kat planları üzerinde iletken kesitleri ve sayıları ile boru çaplarının belirtilmesi gerekiyordur.

 

Kolon Şeması Çizimi

Aydınlatma sistemi projesinde bina bağlantı kutusu ile dairelerdeki sigorta kutusuna kadar olan tüm devre elemanlarının bu şema üzerinde olması gerekiyordur. Bu şemada sayaç,sigorta,kaçak akım rölesi,korunma rölesi gibi devre elemanlarının akımlarının belirtimesi gerekiyordur. Ana kolon, kolon hattı kesitleri,gerilim düşümü gibi hesaplardan sonra şema üzerine yazılır.Topraklanma hattının ve levhasının özelliklerinin de bu şema üzerinde gösterilmesi gerekiyordur.

Kolon şemasının mimari kat sayısına uygun olarak çizilmesi gerekiyordur. Sigorta kutularının isimleri,güçleri, sigorta ve şalter anma değerleri, ana sigortadan itibaren kolon hattı uzunluğu,kesiti ve cinsi ile ana sigortada hangi faza bağlı olduğu ve sayaç anma akımlarının belirtilmesi gerekiyordur.

Aydınlatma Türleri

-Doğal Aydınlatma: Ana kaynağı güneş olan gün ışığının, görsel konfor gereksinmelerini karşılamak üzere tasarlanan aydınlatma sistemi olarak tanımlanır.

-Yapma(Yapay) Aydınlatma: Yapma ışık kaynaklarından üretilen ışığın, görsel konfor gereksinmelerini karşılamak üzere tasarlanan aydınlatma sistemidir.

-Bütünleşik Aydınlatma: Gün ışığının yetersiz kaldığı yerlerde takviye ışık kaynağı olarak kullanılır. Görsel konfor gereksinimlerini büyük ölçüde karşılar.

-İç Aydınlatma: Çeşitli yapısal öğelerle dış çevreden ayrılmış iç mekanların aydınlatma sistemini ele alır.

-Dış Aydınlatma: Bina dışı ölçekteki yapma çevrenin aydınlatma sistemini konu alır.

Işık ve Işık Kaynakları

-Birincil Işık Kaynakları: Kendi kendilerine ışık  yayabilen nesnelerdir. Örneğin güneş,mum gibi ışık yayma özelliği uzun ve geniş olan nesnelerdir.

-İkincil Işık Kaynakları: Bİrincil ışık kaynaklarından alınan ışığı yansıtarak veya geçirerek ışık yayan nesnelerdir. Örneğin ay,atmosfer,pencere vb.

-Noktasal Işık Kaynakları

-Çizgisel Işık Kaynakları

-Yüzeysel Işık Kaynakları

-Doğal Işık Kaynakları

-Yapay Işık Kaynakları

İyi Bir Aydınlatmanın Yararları

-Gözün görme yeteneği önemli ölçüde artar

-Göz Sağlığı Önemli Ölçüde Korunur ve Böylelikle de Görme Bozuklukları Önlenir

-Görsel Duyu Perfonmansı Artacağından Dolayı Yapılan İşin Verimi de Artar Böylece de Ekonomik Verimlilik Sağlanır

-Psikolojik Açıdan da Görsel Konfor Sağlanır. İçinde Bulunulan Ortamda İnsan Kendini Daha Mutlu Hisseder

-Karanlık Ortamlarda Yaşanılan Kazalar Önemli Ölçüde Azalır

-Öz Güven Duygusu Yükselir

 

100.Yıl Aydınlatma Sistemi Projesi Aşağı Ayrancı Aydınlatma Sistemi Projesi Abidinpaşa Aydınlatma Sistemi Projesi Akyurt Aydınlatma Sistemi Projesi Anıttepe Aydınlatma Sistemi Projesi Aydınlıkevler Aydınlatma Sistemi Projesi Bağlıca Aydınlatma Sistemi Projesi Bahçelievler Aydınlatma Sistemi Projesi Balgat Aydınlatma Sistemi Projesi Batıkent Aydınlatma Sistemi Projesi Beşevler Aydınlatma Sistemi Projesi Beştepe Aydınlatma Sistemi Projesi Beysukent Aydınlatma Sistemi Projesi Beytepe Aydınlatma Sistemi Projesi Bilkent Aydınlatma Sistemi Projesi Birlik Mahallesi Aydınlatma Sistemi Projesi Büyükesat Aydınlatma Sistemi Projesi Çankaya Aydınlatma Sistemi Projesi Çayyolu Aydınlatma Sistemi Projesi Cebeci Aydınlatma Sistemi Projesi Çetin Emeç Aydınlatma Sistemi Projesi Cevizlidere Aydınlatma Sistemi Projesi Çiğdem Mahallesi Aydınlatma Sistemi Projesi Çukurambar Aydınlatma Sistemi Projesi Demetevler Aydınlatma Sistemi Projesi Dikimevi Aydınlatma Sistemi Projesi Dikmen Aydınlatma Sistemi Projesi Elvankent Aydınlatma Sistemi Projesi Emek Aydınlatma Sistemi Projesi Eryaman Aydınlatma Sistemi Projesi Eskişehir Yolu Aydınlatma Sistemi Projesi Etimesgut Aydınlatma Sistemi Projesi Etlik Aydınlatma Sistemi Projesi Fatih Aydınlatma Sistemi Projesi Gölbaşı Aydınlatma Sistemi Projesi GOP Aydınlatma Sistemi Projesi Hamamönü Aydınlatma Sistemi Projesi Hoşdere Aydınlatma Sistemi Projesi İncek Aydınlatma Sistemi Projesi İskitler Aydınlatma Sistemi Projesi İstanbul Yolu Aydınlatma Sistemi Projesi İvedik OSB Aydınlatma Sistemi Projesi Kavaklıdere Aydınlatma Sistemi Projesi Kazan Aydınlatma Sistemi Projesi Keçiören Aydınlatma Sistemi Projesi Kırkkonaklar Aydınlatma Sistemi Projesi Kızılay Aydınlatma Sistemi Projesi Kocatepe Aydınlatma Sistemi Projesi Kolej Aydınlatma Sistemi Projesi Konutkent Aydınlatma Sistemi Projesi Küçükesat Aydınlatma Sistemi Projesi Maltepe Aydınlatma Sistemi Projesi Mamak Aydınlatma Sistemi Projesi Mesa Koru Aydınlatma Sistemi Projesi Mustafa Kemal Mahallesi Aydınlatma Sistemi Projesi ODTÜ Aydınlatma Sistemi Projesi Oran Aydınlatma Sistemi Projesi Ostim Aydınlatma Sistemi Projesi Öveçler Aydınlatma Sistemi Projesi Pursaklar Aydınlatma Sistemi Projesi Seyranbağları Aydınlatma Sistemi Projesi Sıhhıye Aydınlatma Sistemi Projesi Sincan Aydınlatma Sistemi Projesi Siteler Aydınlatma Sistemi Projesi Söğütözü Aydınlatma Sistemi Projesi Subayevleri Aydınlatma Sistemi Projesi Tandoğan Aydınlatma Sistemi Projesi Tunalı Aydınlatma Sistemi Projesi Ulus Aydınlatma Sistemi Projesi Ümitköy Aydınlatma Sistemi Projesi Yukarı Ayrancı Aydınlatma Sistemi Projesi Yaşamkent Aydınlatma Sistemi Projesi Yenimahalle Aydınlatma Sistemi Projesi Yıldız Aydınlatma Sistemi Projesi
Mesaj Gönder