mpm.
mpm
01 / 0
+90 552 670 48 08
DEKORASYON OFİSİ
Ankara Çevre Aydınlatma Tesisatları

Çevre Aydınlatma Tesisatları

Çevre Aydınlatma Tesisatları

Çevre aydınlatma tesisatları sayesinde çok geniş alanlar kör nokta kalmayana dek aydınlatılabilir. Örneğin bahçeler,parklar ve spor sahaları gibi alanlar için farklı ölçeklerde çevre aydınlatma tesisatları bulunmaktadır ama dış aydınlatma armatürleri en çok bahçelerde tercih edilmektedir.

Dış Aydınlatma Çeşitleri Nelerdir?

1-Caddelere ve yollara özel armatürler
2-Projektörler
3-Park ve bahçe armatürleri
4-Direkli Aydınlatma
5-Bina cephelerine yerleştirilen aplikler ve plafonyerler
6-Çardak gibi mekanlarda kullanılan sarkıtlar
7-Merdivenlere gömülü armatürler

Dış Aydınlatmada Dikkat Edilmesi Gereken Yerler

Işık kaynağını gizlemek iyi bir dış aydınlatma için oldukça önemlidir çünkü ışığın efektinden yararlanılır. Aydınlatılacak bölgeler için doğru çevre aydınlatma tesisatları seçimlerinin yanı sıra onları doğru yere yerleştirmek de oldukça önemlidir. Eğer seçtiğiniz çevre aydınlatma tesisatları kaliteli olursa onlara uzun süre bakım yapmanız gerekmez. Kullanılan bir aydınlatma sistemini mekanın mimari özelliklerini göz önüne alarak seçmeli, mekanda kullanılan renkle atmosfere uygun bir şekilde ışık seçimi yapılmalıdır.

Dış aydınlatma amaçlara göre farklılık göstermektedir. Örneğin şekil, renk ve ayrıntıları daha hızlı ve rahat görebilmek için fizyolojik aydınlatma amacına uygun bir şekilde çevre aydınlatma tesisatları seçmelisiniz. Peki, fizyolojik aydınlatmaya hangi yerler ihtiyaç duyar? Yollar,tüneller, spor sahaları gibi geniş ve tek kör noktanın sıkıntı yaratabileceği yerlerde bu aydınlatmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer amaç, görülmesi gereken cisimleri ışık sayesinde odak noktası haline getirmekse dekoratif aydınlatma armatürleri sizin için gayet yerinde bir seçim olacaktır.  Dikkat çeken aydınlatmayla dekoratif aydınlatma benzer olabilir ancak birisinin amacı reklam yapmakken diğerinin amacı bir nesneyi odak noktası haline getirmektir. Örneğin dikkat çeken aydınlatmalarda renkli ışıklar,değişken ışıklı şekiller ve yanıp sönen düzenler kullanılırken dekoratif aydınlatmada sabit ışıklar kullanılır.

Bahçe Aydınlatması Nasıl Olmalı ?

Eğer bahçenizde hoş bir görünüm sağlamak istiyorsanız ağaçların, çalılıkların veya yapay gölet gibi şeylerin aydınlatılması önceliğinizde olmalıdır çünkü bu gibi şeyler aydınlatıldığı vakit hem birçok kör noktanın görünür olması sağlanır hem de hoş bir görüntü elde edilir. Bahçenizdeki yürüme yolu,yolun ebatına göre kısa direkli ya da estetik görünümü bozmayacak yere gömülü armatürler ile aydınlatılmalıdır. Eğer bahçenizde birbirinden farklı doğal renge sahip çiçekler varsa çevre aydınlatma tesisatlarının seçiminde özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca ışık şiddeti yüksek olan ve renk ayırma endeksi iyi olan armatürlerin tercih edilmesi de sizin bahçenizin estetiğine estetik katabilir.

Alttan aydınlatma armatürleri sayesinde bahçenizdeki bitkiler görünür olur ve gece peyzajını ortaya koyabilen güzel etkiler sağlanır. Aşağıdan yukarıya doğru yapılan aydınlatma sayesinde bitkilerin ölçü ve şeklini vurgalamak bahçenizin estetiğini arttırır. Aydınlatmanın aşağıdan yukarıya yapılması gerek çünkü dal ile yapraklar zeminde ve silüette değişik etkiler yaratır.

Bahçenizde oturacak insanların oturacakları ve dolanacakları yerleri aydınlatırken dikkat etmeniz gerekmektedir çünkü yerleştirdiğiniz ışık kaynağı onların gözlerini kamaştırabilir.Bunu önlemek için armatürlerinizin önüne filtreler takmalısınız. Eğer bahçenizde doğal renklerin hakim olmasını istiyorsanız holojen,kompakt, civa buharlı armatürler tercih etmeniz gerekmektedir. Eğer bahçenizde yüksek ağaçlar varsa bunların görünürlüğünü projektörler sayesinde arttırabilirsiniz. Ağacınızın çapına göre aydınlatma armatürüne farklı reflektörlerin takılması gerekmektedir çünkü reflektörler sayesinde ışığın çizgisel olmasını sağlarsınız.

Eğer bahçenizde uzun bir yaya yolu varsa bu yolun aydınlatılması büyük bir önem arz etmektedir çünkü geceleri bu yaya yollarının emniyetli olması gerekmektedir. Işığınızın rengi doğal gün ışığına yakın olmalıdır ve ışık kaynağı dikkat çekici olmamalıdır. Ayrıca ışık donanımları bahçenizle bir bütünlük içinde olmalıdır.

100.Yıl Çevre Aydınlatma Tesisatları Aşağı Ayrancı Çevre Aydınlatma Tesisatları Abidinpaşa Çevre Aydınlatma Tesisatları Akyurt Çevre Aydınlatma Tesisatları Anıttepe Çevre Aydınlatma Tesisatları Aydınlıkevler Çevre Aydınlatma Tesisatları Bağlıca Çevre Aydınlatma Tesisatları Bahçelievler Çevre Aydınlatma Tesisatları Balgat Çevre Aydınlatma Tesisatları Batıkent Çevre Aydınlatma Tesisatları Beşevler Çevre Aydınlatma Tesisatları Beştepe Çevre Aydınlatma Tesisatları Beysukent Çevre Aydınlatma Tesisatları Beytepe Çevre Aydınlatma Tesisatları Bilkent Çevre Aydınlatma Tesisatları Birlik Mahallesi Çevre Aydınlatma Tesisatları Büyükesat Çevre Aydınlatma Tesisatları Çankaya Çevre Aydınlatma Tesisatları Çayyolu Çevre Aydınlatma Tesisatları Cebeci Çevre Aydınlatma Tesisatları Çetin Emeç Çevre Aydınlatma Tesisatları Cevizlidere Çevre Aydınlatma Tesisatları Çiğdem Mahallesi Çevre Aydınlatma Tesisatları Çukurambar Çevre Aydınlatma Tesisatları Demetevler Çevre Aydınlatma Tesisatları Dikimevi Çevre Aydınlatma Tesisatları Dikmen Çevre Aydınlatma Tesisatları Elvankent Çevre Aydınlatma Tesisatları Emek Çevre Aydınlatma Tesisatları Eryaman Çevre Aydınlatma Tesisatları Eskişehir Yolu Çevre Aydınlatma Tesisatları Etimesgut Çevre Aydınlatma Tesisatları Etlik Çevre Aydınlatma Tesisatları Fatih Çevre Aydınlatma Tesisatları Gölbaşı Çevre Aydınlatma Tesisatları GOP Çevre Aydınlatma Tesisatları Hamamönü Çevre Aydınlatma Tesisatları Hoşdere Çevre Aydınlatma Tesisatları İncek Çevre Aydınlatma Tesisatları İskitler Çevre Aydınlatma Tesisatları İstanbul Yolu Çevre Aydınlatma Tesisatları İvedik OSB Çevre Aydınlatma Tesisatları Kavaklıdere Çevre Aydınlatma Tesisatları Kazan Çevre Aydınlatma Tesisatları Keçiören Çevre Aydınlatma Tesisatları Kırkkonaklar Çevre Aydınlatma Tesisatları Kızılay Çevre Aydınlatma Tesisatları Kocatepe Çevre Aydınlatma Tesisatları Kolej Çevre Aydınlatma Tesisatları Konutkent Çevre Aydınlatma Tesisatları Küçükesat Çevre Aydınlatma Tesisatları Maltepe Çevre Aydınlatma Tesisatları Mamak Çevre Aydınlatma Tesisatları Mesa Koru Çevre Aydınlatma Tesisatları Mustafa Kemal Mahallesi Çevre Aydınlatma Tesisatları ODTÜ Çevre Aydınlatma Tesisatları Oran Çevre Aydınlatma Tesisatları Ostim Çevre Aydınlatma Tesisatları Öveçler Çevre Aydınlatma Tesisatları Pursaklar Çevre Aydınlatma Tesisatları Seyranbağları Çevre Aydınlatma Tesisatları Sıhhıye Çevre Aydınlatma Tesisatları Sincan Çevre Aydınlatma Tesisatları Siteler Çevre Aydınlatma Tesisatları Söğütözü Çevre Aydınlatma Tesisatları Subayevleri Çevre Aydınlatma Tesisatları Tandoğan Çevre Aydınlatma Tesisatları Tunalı Çevre Aydınlatma Tesisatları Ulus Çevre Aydınlatma Tesisatları Ümitköy Çevre Aydınlatma Tesisatları Yukarı Ayrancı Çevre Aydınlatma Tesisatları Yaşamkent Çevre Aydınlatma Tesisatları Yenimahalle Çevre Aydınlatma Tesisatları Yıldız Çevre Aydınlatma Tesisatları
Mesaj Gönder